18 октомври 2018
За втори пореден път Община Габрово е удостоена с престижната награда „Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво“. Отличието бе връчено на кмета Таня Христова по време на церемония в рамките на XII Годишна среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България /НСОРБ/, която се проведе от 15 до 17 октомври в к.к. Албена.
Таня Христова получава „Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво“ от министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков
Наградата на Съвета на Европа е доказателство, че Община Габрово прилага успешно 12-те принципа за добро демократично управление и има високо качество на предоставяните публични услуги. Отличието е и признание за реализиране на добри практики при изпълнение на публичните политики в общината.
Председателят на УС на НСОРБ Даниел Панов връчва на Таня Христова сертификат за присъждане на „Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво“
Тазгодишните призове бяха връчени от министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и председателя на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на община Велико Търново Даниел Панов. Освен Габрово, статуетки получиха общините Банско, Бяла Слатина, Вълчи дол, Горна Оряховица, Девня, Димитровград, Добрич, Кнежа, Павликени, Поморие, Русе, Самоков, Свищов, Смядово, Троян и Търговище.
Кметове на отличените общини
Според министър Нанков тези призове и от професионална, и от морална гледна точка съдържат много повече от статуетката, която представлява наградата. „Тук говорим за морален стимул и признание за всички усилия през годините, довели до това Вашите общини да се отличават от останалите по 12 принципа, които съдържат всичко необходимо и за които предишни ръководства на НСОРБ са се борили – да сте по-прозрачни, по-отворени, по-диалогични и по-добри за онези български граждани, които живеят на Ваша територия.“, подчерта регионалният министър при връчване на отличията.
Кметът Таня Христова благодари за високото признание и отбеляза, че постигнатите резултати са плод на упорития труд на служителите в администрацията, както и на обединените усилия на ръководството на Община Габрово и на Общинския съвет за постигане на определени европейски изисквания в управлението. По време на награждаването Христова бе придружена от председателя на Общински съвет – Габрово Лена Георгиева и секретаря на Общината Полина Тихова.
Пленарна сесия по време на XII Годишна среща на местните власти
Годишната среща на българските местни власти събра над 750 представители на общините, кметове, председатели на общински съвети, заместник-кметове, експерти. Участие взеха председателят на Народното събрание Димитър Главчев, заместник министър-председателят Томислав Дончев, министърът на околната среда и водите Нено Димов, председателят на Държавна агенция „Електронно управление“ Росен Желязков, председатели на парламентарни комисии, заместник-министри и други.
Таня Христова участва в панела „Интелигентна община или интелигентен начин на управление“
В рамките на събитието се състоя форумът „Интелигентна община или интелигентен начин на управление“, в който се включи габровският кмет Таня Христова. Тя представи добри практики на общината по пътя на интелигентната трансформация и постиженията в насоките ГИС /географски информационни системи/, енергийна ефективност, транспортни системи и сигурност, административни услуги, управление на комунални услуги. /Презентация/
Община Габрово със свой щанд на „Общинско ЕКСПО 2017“
За поредна година основен акцент в Годишната среща бе изложението „Общинско ЕКСПО 2017“ с участието на представители на бизнеса и общините. Габрово участва със свой изложбен щанд, на който показа успешни европейски проекти, разнообразни практики и възможности за туризъм в региона. Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“, чийто председател на Управителния съвет е кметът Таня Христова, имаше специално място на габровския щанд, за да представи своята дейност в полза на общините.
Европейският етикет за иновации и добро управление на местно ниво се присъжда за период от две години. На кристалния приз – дванадесетостен, са гравирани 12-те принципа за добро управление от Стратегията на Съвета на Европа:
Честно провеждане на избори, представителност и гражданско участие; Отзивчивост; ефикасност и ефективност; Откритост и прозрачност; Върховенство на закона; Етично поведение; Компетентност и капацитет; Иновации и отвореност за промени; Устойчивост и дългосрочна ориентация; Стабилно финансово управление; Човешки права, културно разнообразие и социално единство; Отчетност.